skip to Main Content

RPSN je jedním ze základních parametrů, podle kterého se hodnotí půjčky a úvěry. Pod touto zkratkou si můžeme představit roční procentuální sazbu nákladů, kterou se vyjadřuje výhodnost vybraného úvěru. Samozřejmě tak díky ní můžete zjistit, zda se vám zvolený úvěr vyplatí či nevyplatí. RPSN je vyjádřena v procentech, která představují podíl z dlužné částky. Tuto částku máte jako dlužník zaplatit během jednoho roku.

RPSN zahrnuje náklady spojené nejen se splátkami úvěru, ale také s jeho správou nebo čerpáním. V praxi se dnes setkáte s celou řadou poplatků, které se do něj promítnou. Někde jsou úvěry dražší, jinde zase levnější. To vše díky RPSN snadno odhalíte. Jedná se o unikátní ukazatel, který vám umožní snadné srovnání půjček a úvěrů. Jak jinak byste mohli posoudit jejich výhodnost? Samotná úroková sazba není příliš směrodatným ukazatelem. Ačkoliv někdo třeba láká na nízké úroky, nakonec může být půjčka celkově velmi nevýhodná.

Kde se RPSN využívá

RPSN se využívá zejména při sjednávání spotřebitelských, hypotečních i při dalších typech úvěrů. V případě nebankovních půjček se s ní můžeme setkat například u mikropůjček, které jsou teď rok od roku oblíbenější. Účelem RPSN je zhodnotit výši úrokové sazby a do nákladů promítnout i další poplatky spojené s úvěrem. Může se jednat třeba o poplatky, které se pojí s uzavřením smlouvy, se správnou úvěru, s vedením účtu (které je běžné především u bankovních půjček) nebo s převodem finančních prostředků. Kromě půjček a úvěrů je RPSN důležité i u pojištění nebo u leasingu, kde rovněž takto snadno posoudíte jeho výhodnost.

RPSN – hlavní ukazatel výhodnosti úvěru

Každý úvěr je jinak drahý, RPSN vám snadno pomůže zorientovat se na trhu, který je dnes doslova přesycený finančními produkty. Stále víc lidí má hlouběji do kapsy a půjčky jsou dnes mnohem oblíbenější než dříve. RPSN vám pomůže vyhnout se nevýhodným podmínkám, pokud si najdete chvilku času na jeho zhodnocení.

Back To Top